Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Narodowy Program Czytelnictwa 2.0

Logo Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0

 

Nasze przedszkole realizuje Narodowy Program Czytelnictwa 2.0.

W ramach Programu realizowaliśmy w 2023 roku następujące działania:

1. Współpraca z biblioteką:

Spotkania przedszkolaków z bibliotekarzami w bibliotece były okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci oraz wprowadzenia ich w świat książek i literatury.

Spotkania były interaktywne i angażujące dla dzieci. Bibliotekarze opowiadali historie, prowadzili  zabawy ruchowe, pokazy ilustracji itp, aby zainteresować dzieci i zachęcić je do uczestnictwa.

Aktywności były dostosowane do wieku dzieci, uwzględniając ich zainteresowania i poziom rozwoju. Dla przedszkolaków ważne było, żeby książki i tematy były dla nich zrozumiałe i interesujące.

Spotkania mogą obejmowały różnorodne gatunki literackie, od baśni i opowiadań po wiersze i książki ilustrowane w celu pokazania dzieciom różnorodności treści dostępnych w bibliotece.

Spotkania z bibliotekarzami miały służyć promowaniu czytelnictwa wśród dzieci poprzez zachęcanie ich do wypożyczania książek, czytania w domu i dzielenia się swoimi ulubionymi historiami z innymi.

2. Wydarzenie promujące czytelnictwo organizowane przez Przedszkole nr 11:

a) Projekt "Kwadrans na bajkę": 
Projekt „Kwadrans na bajkę” jest kompleksowym programem, który nie tylko zachęca dzieci do czytania, ale także inspiruje je do odkrywania magicznego świata książek. Poprzez różnorodne innowacyjne inicjatywy, projekt skupia się na rozbudzeniu pasji czytelniczych wśród najmłodszych poprzez:
Codzienny rytuał czytania: Tworzenie specjalnego momentu każdego dnia, w którym dzieci mogą uczestniczyć w czytaniu. To czas, który pozwala im oderwać się od codzienności i przenieść w świat fascynujących historii i przygód.
Opowieści i recytacje podczas zajęć: Wykorzystywanie opowieści, bajek czy rymowanek podczas codziennych zajęć edukacyjnych, aby pobudzić wyobraźni dzieci, rozwijać ich umiejętności językowe i uczyć nowych wartości.
Kącik książki jako centrum zainteresowania: tworzenie specjalnego miejsca, dedykowanego książkom i czytaniu, które staje się sercem biblioteki lub sali edukacyjnej. Kącik książki jest bogaty w różnorodne tytuły dostosowane do wieku dzieci, co zachęca do samodzielnego czytania i odkrywania nowych historii.
Edukacyjne działania promujące czytelnictwo: organizowanie interaktywnych sesji czytelniczych, warsztatów twórczych, czy też projektowanie tematycznych wydarzeń czytelniczych, to sposoby na angażowanie dzieci w emocjonujące aktywności, które promują przyjemność z czytania.
Dostosowanie asortymentu książek: stałe wzbogacanie zbiorów w kąciku książki o nowe, intrygujące tytuły, które odpowiadają zainteresowaniom i potrzebom rozwojowym dzieci, tworząc tym samym przyjazne środowisko do odkrywania literatury.
Projekt "Kwadrans na bajkę" nie tylko promuje czytelnictwo wśród dzieci, ale również stawia na kreatywne podejście do edukacji, włączając w zabawny i angażujący sposób elementy literatury do codziennego życia najmłodszych.

b) Organizacja przeglądu recytatorsko-plastycznego "Rodzinka, ach rodzinka" w ramach corocznego "Święta Rodziny", w którym uczestniczyły dzieci, ich rodziny oraz lokalna społeczność.

3. Przykładowe zajęcia edukacyjne w ramach projektu:

Naukowa Wyprawa Małych Odkrywców: Odkrywamy Świat przez Książki - zachęcanie dzieci do czytania różnorodnych typów książek, włączając popularnonaukowe, encyklopedie czy atlasy, było sposobem na rozwijanie ich zainteresowań i wiedzy.