KLAUZULA INFORMACYJNA

Monika Łukaszuk

PSYCHOLOG
Katarzyna Wesołowska
(zatrudniona w poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 12 w Warszawie)

Wtorek (w przedszkolu)

Wtorek (w poradni)

mgr Katarzyna Wesołowska
Psycholog

Zadania psychologa w przedszkolu: diagnoza rozwoju społecznego, emocjonalnego, intelektualnego dziecka na prośbę rodziców, sondażowe badanie gotowości szkolnej dzieci 6-letnich, rozpoznawanie potencjalnych możliwości oraz indywidualnych potrzeb dziecka,wyjaśnianie przyczyn trudności w zachowaniu dziecka, prowadzenie zajęć wspomagających rozwój dla dzieci z kłopotami w nauce czytania i pisania (grupa ryzyka dysleksji),

pomoc nauczycielom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych w grupach, indywidualne konsultacje dla rodziców – porady, pomoc w rozwiązywaniu indywidualnych problemów wychowawczych, upowszechnianie wiedzy psychologicznej – prowadzenie spotkań grupowych na tematy związane z rozwojem dziecka i jego wychowaniem.

Kontakt rodziców z psychologiem:
w wyżej wymienionych godzinach pracy (można umówić się telefonicznie 22 831 20 17), w trakcie dyżurów popołudniowych organizowanych kilka razy w roku.

mgr Monika Łukaszuk
Logopeda

Logopeda, pomaga dzieciom eliminować zaburzenia mowy. Pomocą logopedyczną objęte są przedszkolaki: z opóźnionym rozwojem mowy, różnego rdzaju dyslalią, z zaburzeniami mowy spowodowanymi uszkodzeniami słuchu, itd.

We wrześniu i październiku każdego roku szkolnego, po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców, prowadzone są przesiewowe badania mowy wszystkich dzieci. Po badaniach przesiewowych, prowadzone są badania diagnostyczne dzieci ze wskazaniami do terapii.

Po zakończeniu badań, wszyscy rodzice są informowani o ich wynikach. Terapia w formie zajęć indywidualnych, prowadzona jest z dziećmi z grup III i IV, w dobrze wyposażonym gabinecie. Z dziećmi z grupy I i II, prowadzone są zajęcia grupowe z profilaktyki logopedycznej: warsztaty w których biorą udział dzieci z rodzicami (dla chętnych rodziców), są to zajęcia warsztatowe z całą grupą z udziałem nauczyciela-wychowawcy oraz chętnych rodziców.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają około 15 – 20 minut.

Praca nad usprawnianiem zaburzonej mowy dziecka, wymaga systematyczności, wytrwałości i cierpliwości. Efekty terapii logopedycznej, zależne są w ogromnej mierze od współpracy rodziców z logopedą.

Mowa jest podstawowym narzędziem nawiązywania kontaktów społecznych – daje możliwość komunikowania się z otoczeniem. Dzięki niej, dziecko zdobywa informacje, wyraża własne sądy, upodobania, uczucia i emocje. Zaburzenia mowy w bardzo znacznym stopniu wpływają na relacje z rówieśnikami i dorosłymi, na pojawianie się trudności w nauce czytania i pisania, a tym samym na trudność osiągania w przyszłości sukcesów w szkole.

Kontakt rodziców z logopedą: w czasie wyżej podanych godzin pracy w przedszkolu, można umówić się także telefonicznie na indywidualne konsultacje – 22 831 20 17