Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Polska

W dniach 5- 9 lipca nasze przedszkole odwiedzili nauczyciele z Rumunii, Turcji, Włoch oraz Słowacji. Mobilność nauczycieli możliwa była dzięki projektowi, w którym bierze udział nasze przedszkole. „Przyjazny, europejski, eksperymentalny proces uczenia się” - to projekt, który stawia przed nami nowe wyzwania, ale również daje wiele możliwości.

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Pierwsze emocje opadły, zmęczeni, zadowoleni, z nowymi pomysłami, w wakacyjnych nastrojach, powoli podsumowujemy spotkanie w naszym przedszkolu.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Poniedziałek 5 lipca

Z niecierpliwością czekaliśmy na naszych gości. Idea projektu skupia się na przybliżeniu tradycji i kultury państw biorących udział w wymianie. Powitanie w Polsce często kojarzone jest z XVI wiecznym rytuałem witania Państwa Młodych chlebem i solą, jednak historia chleba i soli, jako ponadczasowego symbolu braterstwa, gościnności ma swoją dłuższą tradycję. W starożytności wspólne zajadanie chleba i soli stanowiło rodzaj przymierza, którego ludzie honoru zerwać nie mogli: Ufamy sobie bo sól jest między nami – mawiano. Tak też przywitaliśmy naszych gości. Ta piękna tradycja była dla niektórych dużym zaskoczeniem. Pani Dyrektor oraz delegacja dzieci w strojach ludowych powitała gości, oczywiście nie przez próg..

Pierwszy dzień poświęcony był prezentacjom artystycznym. W związku z tym, że śpiew i muzyka w tradycji ludowej uchodzi za element integrujący społeczność, nie mogło zabraknąć tych elementów. Dzieci z grupy III pewnym krokiem wkroczyły na deski naszej małej, przedszkolnej sceny. Przez ostanie tygodnie dzielnie przygotowywały się do zaprezentowania niezwykle energetycznego i ciekawego Tańca Lubelskiego. Taniec ten wymagał dużej zręczności od naszych młodych tancerzy. Wspaniały układ choreograficzny przygotował Pan Andrzej. Lekko, wesoło, wdzięcznie dzieci zaprezentowały się przed swoja widownią. Na koniec odśpiewano pieść ludową „Gęś wodą”. Owacje odbyły  się na stojąco. Na gości czekało jeszcze kilka niespodzianek. W grupie pierwszej odbyła się prezentacja tradycji, kultury oraz sztuki ludowej związanej z Podhalem. Piękne, kolorowe stroje, kącik tematyczny z licznymi eksponatami, zebrane fotografie, albumy oraz prezentacje filmowe – to wszystko przygotowały wraz z dziećmi i rodzicami Pani Aneta i Pani Halina – nauczycielki prowadzące grupę. Duża dawka informacji o symbolach narodowych, tradycji, ale również i przyrodzie tego regionu. Na koniec dzieci zaprezentowały śląski taniec „Trojak”. Piękny i wzruszający popis umiejętności tanecznych najmłodszej grupy. Jesteśmy z was bardzo dumni. Po krótkiej przerwie nauczyciele, którzy przybyli do nas mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, przybliżających ludową tradycję plecenia wianków. Tym razem, nie żywe kwiaty i świeże zioła, ale bibuła i papier stały się podstawą do robienia naszych wianków. Efekt? Oceńcie sami.

 

Wtorek 6 lipca

Dzień dzisiejszy należał do grupy II. Małopolska – to region, którego specyfikę przybliżały nam dzieci i nauczyciele: Pani Marlena i Pani Asia.  Rozległy obszar kulturowy, zróżnicowany pod względem krajobrazu, jak i zachowanych tradycji. Historyczny i kolorowy Kraków, jako stolica Małopolski, został przedstawiony od strony…kuchni. Bo jeżeli Karków to jego słynne wypieki i znany od ponad 600 lat Obwarzanek. To właśnie jego tradycje na warsztacie zostały przybliżone naszym gościom. Każdy mógł poczuć się jak prawdziwy mistrz piekarski i stworzyć zarówno tradycyjną wersję tego wypieku , jak i bardziej nowoczesne wariacje. „Syci” i zadowoleni przystąpili nasi goście oraz dzieci do pracy. Stanowiska w małej szwalni przygotowane w pełni profesjonalnie. Najpierw przystąpiono do projektu Krakowskiej kamizelki oraz czapki , technologia dopracowana precyzyjnie, materiały z najwyżej półki, szablony przygotowane perfekcyjnie. Realizację można podziwiać w fotorelacji. Pod koniec dnia wybraliśmy się z gośćmi do Domu Kultury ,,Świt”, gdzie obejrzeliśmy pokaz tańców ludowych.

Środa 7 lipca

Kolejny dzień wspólnej pracy, nauki oraz wymiany doświadczeń. Dziś nasi goście mogli obserwować zajęcia prowadzone przez etnologa oraz instruktora tańca ludowego. Bo jak się bawić z dziećmi? Oczywiście na ludowo! Szereg zabaw ludowych wywodzących się z dawnych obrzędów, zwyczajów lub tych nawiązujących do wydarzeń historycznych mogli zobaczyć nasi goście.

Środa to również dzień poświęcony Mazowszu. Swoją prezentację przedstawiały dzieci z grupy III oraz zajęcia przeprowadziła Pani Magda. Nauczyciele mogli poznać specyficzne cechy kultury ludowej, która ukształtowała się właśnie na Mazowszu. Pokrótce przedstawione zostały regiony etnograficzne (np. Nadwiślańskie Urzecze okolic Wilanowa). Wielobarwność obszaru przybliżona została w jego epicentrum, a mianowicie stolicy. Warszawa, która bogata jest zarówno w miejsca historyczne, jak i odsłaniająca w ostatnich latach swoją nowoczesną twarz, udowodniła, że „da się lubić”. Szybkim rzutem na taśmę przenieśliśmy się do kolorowego Łowicza. Dziedzictwo kulturowe regionu łowickiego, którego atutem jest charakterystyczny, rozpoznawalny folklor to prawdziwa wizytówka polski. Warsztaty robienia lalek z drewnianej łyżki, w strojach łowickich, wzbudziły wiele entuzjazmu wśród uczestników. Goście mogli zapoznać się z motywem haftu łowieckiego oraz poznać podstawowe elementy stroju męskiego i damskiego.

Czwartek 8 lipca

Okazuje się, ze nie tylko muzyka, ale również zabawa łączy pokolenia i kraje. Dziś warsztaty dla nauczycieli przygotowała zaprzyjaźniona Pracownia KartON oraz etnograf i instruktor tańca ludowego Patrycja Kuczyńska. „Zabawy ludowe z tańcem i rękodziełem” – praktyczne zastosowanie gier zręcznościowych, śpiewanek, wyliczanek, zgadywanek, szukanek, ganianek w pracy z dziećmi. Nauczyciele mieli szanse poznać metodykę prowadzenia zajęć, zastosowanie poszczególnych zabaw w grupach, ale również w pracy indywidualnej. W trakcie zajęć okazało się, że wiele zabaw sięgających tradycji ludowych charakterystyczna jest również dla innych krajów. Miło było podzielić się tym doświadczeniem oraz usłyszeć przyśpiewki ludowe w języku rumuńskim czy słowackim. W przedszkolu natomiast czekała jeszcze jedna niespodzianka. Warsztaty pierniczkowe przygotowane przez Panią Sylwię z grupy IV. Jak pierniki, to oczywiście Toruń i jego obrzędy oraz tradycje poznawali nasi goście. Toruń to również niezwykle ciekawe miasto pod względem historycznym. Wszyscy miłośnicy średniowiecznych tajemnic oraz architektury mogli podziwiać przygotowaną wystawę fotograficzną.

W piątek, po intensywnym tygodniu wspólnej pracy, goście mogli poznać naszą stolicę. Zwiedzaliśmy miasto i pokazaliśmy to co w nim najpiękniejsze: architekturę, Łazienki Królewskie, Starówkę, Wisłę. To był wspaniały czas, pełen radosnej atmosfery.